Rutenowanie

Zadzwoń do nas!

JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE CECHY RUTENU?

Ruten to metal szlachetny, należący do grupy platynowców; najrzadziej spośród nich występujący. Ze względu na swoją niedużą gęstość (12,063 g/cm3  ) wraz z rodem i palladem tworzy podgrupę platynowców lekkich. Charakteryzuje się bardzo dużą twardością (jest najtwardszy spośród wszystkich platynowców) i kruchością, a z koloru i połysku przypomina platynę, choć ma znacznie niższą od niej temperaturę topnienia.   

JAKIE SĄ ZALETY POWŁOK RUTENOWYCH?

W procesie rutenowania powstaje powłoka, która – podobnie jak sam metal – jest niezwykle twarda  (do 1200 kG/mm²), odporna na czynniki korozyjne, ścieranie i działanie ludzkiego potu.  Ponadto pokrycia z rutenu długo zachowują niezmieniony wygląd, nawet w podwyższonej temperaturze i w środowisku kwaśnym. Swoją barwą mogą przypominać srebro, a są dziesięć razy od niego twardsze i odporniejsze na czynniki trące oraz pot. Z tego powodu rutenowanie stosowane jest w celu uzyskania pokrycia dekoracyjno-ochronnego metali szlachetnych, głównie w przemyśle jubilerskim, ale również w elektronice czy przy produkcji np. luksusowej armatury łazienkowej.

OD CZEGO ZALEŻY KOLOR POWŁOKI RUTENOWEJ?

Kolor powłoki z użyciem rutenu zależy od tego, jaki rodzaj metalu poddawany jest rutenowaniu oraz w jaki sposób zostanie przygotowana jego powierzchnia. Zasadniczo, cienką powłokę rutenową charakteryzuje głęboka czerń. Możemy jednak uzyskać jej rozmaite odcienie, aż do ciemnej szarości. Nakładanie cienkiej warstwy rutenu na matową  powierzchnię srebra, mosiądzu lub miedzi zaowocuje jaśniejszymi odcieniami czerni, głęboką czerń otrzymamy, nakładając ruten na powierzchnię mocno wypolerowaną.

DLACZEGO WARTO ZAMÓWIĆ RUTENOWANIE WŁAŚNIE U NAS?

Rutenowanie to jedna z najbardziej wymagających technologii galwanicznych. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem oraz dużym doświadczeniem w produkcji powłok tego typu. Dzięki temu możemy zagwarantować naszym klientom bardzo dobry efekt końcowy, zgodny z założonymi oczekiwaniami.

MASZ DODATKOWE PYTANIA DOTYCZĄCE OFERTY RUTENOWANIA?

Skontaktuj się z nami. Chętnie omówimy warunki współpracy, doradzimy i przygotujemy wstępną wycenę.

kobaltowanie
złocenie
kobaltowanie

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić?

Potrzebujesz profesjonalnej usługi obróbki materiałów metalowych? Zależy ci na wysokiej jakości i szybkiej realizacji? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy ci zaoferować!