Wiercenie i gwintowanie CNC

Zadzwoń do nas!

Na czym polega Wiercenie CNC

Wiercenie to metoda obróbki skrawaniem polegająca na wykonaniu okrągłego otworu w powierzchni obrabianego detalu przy wykorzystaniu odpowiednich wierteł w zależności od wierconego materiału. Dobór odpowiednich narzędzi i parametrów oraz wykorzystanie maszyn CNC pozwala nam wykonywać otwory zarówno wyluzowane jak i mieszczące się w ciasnych granicach tolerancji. Wiercenie można podzielić na:

 • wiercenie –  wykonywanie otworu,
 • nawiercanie – wykonanie małego wgłębienia (nakiełka) zapewniającego lepsze prowadzenie wiertła,
 • powiercanie (potocznie rozwiercanie)- powiększanie średnicy otworu,
 • pogłębianie – powiększenie średnicy otworu na małym odcinku przy jego powierzchni,
 • rozwiercanie – obróbka wykończająca, którą stosuje się w celu uzyskania pasownego wymiaru otworu jak i gładkiej powierzchni.

Gwintowanie CNC

Gwintowanie jest procesem kształtowania otworu (gdy mowa o gwincie wewnętrznym) lub walcowatej powierzchni elementu (gwint zewnętrzny). Główną metodą uzyskiwania gwintu jest obróbka skrawaniem z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi skrawających. W metodzie tej za pomocą odpowiednio dobranego narzędzia (np. gwintownika)  następuje wykrojenie kształtu gwintu. Bardzo istotne w tym procesie jest odpowiednie sprzężenie prędkości obrotowej narzędzia oraz posuwu (prędkości, z jakim narzędzie będzie zagłębiać się w materiale). Odpowiedni dobór parametrów procesu i ich staranne utrzymanie gwarantuje, że uzyskany gwint będzie spełniać swoją rolę przez długi czas. Z tego powodu coraz częściej rezygnuje się z manualnego gwintowania na rzecz gwintowania z wykorzystaniem maszyn CNC. Frezarki, tokarki oraz wiertarki CNC gwarantują płynne wprowadzenie narzędzia gwintującego w materiał przy zachowaniu wysokich obrotów co pozwala skrócić czas obróbki do minimum. Dodatkowo maszyny te gwarantują rozwiązanie problemów z odpowiednim odprowadzeniem wióra, krzywym prowadzeniem gwintownika lub narzynki czy niewłaściwym nacięciem gwintu.

 

Wiercenie CNC na tokarce, frezarce lub wiertarce

Gold Plating oferuje usługę wiercenia i gwintowania z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn CNC: frezarek, tokarek oraz wiertarek. Wiercenie i gwintowanie może być u nas wykonane jako osobne zlecenie lub też jako część kompleksowej obróbki detalu. Nasze wiertarki CNC oferują obróbkę do średnicy 20mm, natomiast w przypadku frezarek CNC i tokarek CNC nie istnieje żadne ograniczenie wymiarowe. Wykonujemy gwinty zarówno metryczne i calowe. Obrabiamy elementy wykonane z takich materiałów jak:

 • tworzywa sztuczne,
 • aluminium,
 • miedź,
 • stal węglowa (czarna),
 • stal konstrukcyjna,
 • stal nierdzewna.

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić?

Potrzebujesz profesjonalnej usługi obróbki materiałów metalowych? Zależy ci na wysokiej jakości i szybkiej realizacji? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy ci zaoferować!