Szkiełkowanie aluminium

Zadzwoń do nas!

Na czym polega szkiełkowanie?

Szkiełkowanie to proces strumieniowo-ściernej obróbki powierzchni elementu. Jest ono bardzo zbliżone do piaskowania. Różnią się one od siebie stosowanym ścierniwem. W przypadku szkiełkowania, jak sama nazwa wskazuje, granulatem są drobne szklane kuleczki. Uzyskana w wyniku szkiełkowania powierzchnia, w odróżnieniu od powierzchni piaskowanej, jest gładka. Z tego też powodu szkiełkowanie stanowi bardzo dobrą alternatywę dla polerowania. Jednakże uzyskana powierzchnia nie jest tak błyszcząca, lecz bardziej satynowa lub półbłyszcząca. Szkiełkowanie często jest stosowane jako metoda renowacji zniszczonej powierzchni materiału.

Zalety szkiełkowania powierzchni – oczyszczenie obrabianej powierzchni

Niewątpliwymi zaletami szkiełkowania są:

  • duże bezpieczeństwo obrabianej powierzchni – nie powoduje erozji ściernej,
  • skuteczność w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń, uszkodzeń oraz śladów korozji,
  • uzyskanie odtłuszczonej powierzchni o wysokich walorach estetycznych,
  • doskonały sposób przygotowania powierzchni materiału do galwanizacji.

Jak wygląda szkiełkowanie w praktyce?

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega szkiełkowanie w praktyce? Pierwszym krokiem dokładne oczyszczenie powierzchni, dodatkowo można odtłuścić ją za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Kolejnym jest umieszczenie czyszczonego elementu w specjalnej komorze. Następnie następuje obróbka strumieniem materiału ściernego (granulatem szklanym) wypychanego przez sprężone powietrze pod dużym ciśnieniem. Na koniec można oczyścić skiełkowany element powietrzem w celu usunięcia pyłu.  

Kiedy stosuje się szkiełkowanie?

Szkiełkowanie jest jedną z najpopularniejszych metod renowacyjnych. Najczęściej wykorzystuje się ją:

  • w branży motoryzacyjnej – do renowacji bloków silnika, felg itp. 
  • przed galwanizacją 
  • do renowacji mebli i innych przedmiotów wyposażenia wnętrz
  • do czyszczenia i zabezpieczania powierzchni w trudno dostępnych miejscach

Szkiełkowanie aluminium i nie tylko – jakie elementy można poddać szkiełkowaniu?

W przeciwieństwie do wielu innych firm, Gold Plating oferuje szkiełkowanie powierzchni nie tylko aluminiowych. Proces ten stanowi idealne uzupełnienie, oferowanej przez naszą firmę, obróbki mechanicznej, a także jest doskonałym przygotowaniem powierzchni produktów do procesu jej galwanizacji przez np. anodowanie. Dzięki naszemu parkowi maszynowemu, a także wieloletniemu doświadczeniu potrafimy szkiełkować zarówno małe elementy z metalu (nawet o grubości wynoszącej 1mm) jak i wielkogabarytowe konstrukcje o złożonej geometrii, gwarantując przy tym doskonałą jakość uzyskanej powierzchni. Warto pamiętać, że szkiełkowanie nie jest odpowiednie dla materiałów żeliwnych czy stali nierdzewnej. 

Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić?

Potrzebujesz profesjonalnej usługi obróbki materiałów metalowych? Zależy ci na wysokiej jakości i szybkiej realizacji? Skontaktuj się z nami i sprawdź, co możemy ci zaoferować!