Szkiełkowanie to jeden ze sposobów obróbki powierzchniowej metali metodą strumieniowo-ścierną. Czynnikiem ściernym są szklane mikrokulki, stąd szkiełkowanie nazywane jest również kuleczkowaniem. Efekt końcowy zależy m.in. od wielkości zastosowanego ścierniwa, czyli średnicy mikrokulek oraz od właściwego przygotowania powierzchni poddanej procesowi kuleczkowania.
Kiedy warto zastosować szkiełkowanie?
Szkiełkowanie stosujemy m.in. przed procesem anodowania czy niklowania. Przygotowana w taki sposób powierzchnia metalu staje się szorstka i odtłuszczona – gotowa do pokrycia powłoką tlenkową lub z niklu galwanicznego. Metoda kuleczkowania doskonale sprawdza się również w sytuacjach, gdy z powierzchni detali trzeba usunąć drobne uszkodzenia lub zanieczyszczenia technologiczne powstałe w trakcie produkcji, m.in.: plamy, zgorzeliny, przebarwienia czy niechciane tlenki metali. Kuleczkowanie wpływa również na zwiększenie naprężeń ściskających w warstwie wierzchniej, co prowadzi do wzmocnienia powierzchni metali i poprawy ich właściwości mechanicznych (zwiększenie odporności na korozję naprężeniową i wżerową). Ponadto przy pomocy szkiełkowania można nadać wyrobom z metalu estetycznego wyglądu oraz wykończyć je na wysoki połysk, satynę lub mat. Sprawdź ofertę na szkiełkowanie.
Metoda powierzchniowej obróbki metali poprzez szkiełkowanie charakteryzuje się dużą elastycznością, dzięki czemu nie wywołuje ścierania erozyjnego. Z tego powodu może być bezpiecznie stosowana przy obróbce detali kruchych i delikatnych, wykonanych z dużą precyzją. Szkiełkowanie wykonujemy najczęściej na elementach z aluminium, brązu, stali nierdzewnej i stopów metali nieżelaznych.
Skontaktuj się z nami. Chętnie omówimy warunki współpracy, doradzimy i przygotujemy wstępną wycenę.